Ayakta Çalışarak Zayıflayın

  by    0   0

Ayakta çalışın, zayıflayın

Bütün gün masa başında çalışanlar sandalyeleri bir kenara itip ayakta çalışmalı.” Ofis çalışanlarına bu tavsiyeyi yapan bir beden eğitimi ya da egzersiz uzmanı.

İngiltere’deki Chester Üniversitesi’nden John Buckley’e göre her gün oturarak çalıştığınız süreden 3 saati ayakta durarak geçirirseniz bir yıl içinde başka hiç bir şey yapmadan 3 kilo 600 gram verebilirsiniz.

Kendi öğüdünü ilk tutan da Dr Buckley olmuş. 1940′lardan kalma eski bir yüksek masada çalışıyor.

“Aslında bu kadar çok oturmak gerekmiyor” diyor John Buckley.

Üstelik ayakta çalışmak isteyenler için yapılmış bilgisayar masaları da satılıyor. O da olmasa birçok yeni ofis masasının yüksekliği isteğe göre ayarlanabiliyor.

Hemingway ile Nobakov

Ayakta çalışma aslında yeni de değil.

Ünlü yazar Ernest Hemingway bu tarzın öncülerinden biri. Bir başka ünlü “ayakta yazar” ise Vladimir Nobakov.

Klinik bilimleri ve beslenme bölümü öğretim üyelerinden Doktor Buckley, sandalyeden ayakta çalışmaya geçişin obezliği azaltacağını ve kan dolaşımını artıracağını söylüyor.

Üç saat ayakta durmanın oturmaktan farklı olarak 144 kalori yaktığı üzerinden tezini kanıtlıyor.

“İnsanlar iş yerinde, arabada sonra da televizyonlarının önünde oturuyorlar” diyen Buckley otururken insan metabolizmasının yani alınan gıdaları yakma oranının tamamen minimum düzeyde olduğunu hatırlatıyor.

Küçük ama sürekli değişiklikler.

“Bu da normal, çünkü insan vücudunun tasarımı ayakta durmak ve hareket etmeye göre oluşmuş.”

Dr Buckley İngiltere’de kamuoyuna sağlık tavsiyeleri veren tıp görevlisine obezlik konusunda danışmanlık sağlayan bir ekibin de içinde.

Yakınlarda çalışma hayatı ve boş vakit geçirme biçimlerinin ne kadar hareketsiz olduğu üzerine bir çok araştırma yayımlandı.

Sonbaharça açıklanan bir araştırmada çok fazla oturmak ile şeker hastalığı arasında kuvvetli bir ilişki olduğuna dikkat çekildi.

Daha önceki bir raporda ise hareketsiz yaşam tarzlarının sağlık açısından yarattığı riskin sigara bağımlılığı kadar yüksek olabileceği vurgulanmıştı.

Dr. Buckley günlük hayatınızda yapabileceğiniz küçük ama sürekli değişikliklerin uzun vadeli ve büyük faydalar sağlayacağını söylüyor.


Related Posts

Eskilerden Yeni Bir Tat “Kar Şerbeti”

Buzdolabının olmadığı dönemlerde yazın serinlemek için yenilen kar şerbeti bugünlerde de gün yüzüne çıkmaya başladı.  Sıcak geçen yaz aylarında iftar sofraları için de eşsiz bir lezzet..   Karların kuyularda  meşe yaprağı ve çam dallarıyla hava almayacak şekilde 60-70 santimetre kalınlığında örtülerek erimesi engelleniyor. Yaz mevsimi geldiğinde açılan kuyulardaki karlar parça parça kesiliyor ve karlar pazarlara […]

READ MORE →

Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde

Prim gün sayısını doldurup emeklilik için yaşı bekleyenlere müjde geldi. Düzenleme için tarih belli oldu. Bürokratların yaşa takılanlara yönelik hazırladıkları formüller, Eylül’de Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Yapılacak çalışmalarla, yaşa takılanların sorunları çözüme kavuşacak. Düzenlemenin de aynı ay içeresinde çıkartılması bekleniyor.   Maaştan Yüzde 7 Kesinti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının […]

READ MORE →

Hoşgeldin Gönüllere Ey Ramazan

11 ayın sultanı ramazan..  Bu akşam ilk teravih namazı kılınacak ve ilk sahura kalkılacak. Bütün İslam alemi tatlı bir telaş içerisinde. İlk sahur, en erken Ardahan’da 02.39′da en geç ise Muğla’da 04.02′de imsak vaktinin girmesiyle, ilk iftar ise en erken Hakkari’de 19.38′de, en geç Edirne’de 20.59′da akşam ezanının okunmasıyla yapılacak. Başkent Ankaralılar 03.27 ile 20.28, […]

READ MORE →

Huzur Arayanlar İçin Seferihisar “1″

İzmir’in Seferihisar ilçesi Türkiye’nin ilk Cittaslow’u (sakin şehri) oldu. Seferihisar topraklarında en eski yerleşim yeri Teos’un MÖ 1000 yıllarında Akalar’dan kaçan Giritliler tarafından kurulduğu ve İyonyalılar’ın bir kenti olduğu bilinmektedir. Böylece yörede 3000 yıldan bu yana yerleşik düzen olduğu söylenebilir. İl merkezine uzaklığı 45 km’dir. Kuzeyde Urla ve Güzelbahçe, Doğuda Menderes ile çevrilidir.Tarihi ve doğal […]

READ MORE →

İstanbul’un En Çok Oturulmak İstenen İlçesi “Üsküdar”

İstanbul’da ikamet edenlerin yaşamayı en fazla istediği ilçelerin başında Üsküdar geliyor.   İstanbul Ticaret Odası’nın 2 bin kişiyle yaptığı “İstanbul Halkı Konut Eğilimleri Araştırması” sonuçlarından derlediği bilgilere göre, bireylerin yüzde 71,8′i az katlı binaların olduğu bir çevrede ikamet etmek isterken, yüzde 21,9′luk kısmı ise geleneksel bir mahallede oturma özlemi duyuyor. Araştırma sonuçları, İstanbul’da yaşayan bireylerin […]

READ MORE →

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top
Posted by Dospel & GanjaParker